• Hemen Arayın 0232 502 88 80
 • Hafta İçi 10:00 - 19:00
 • Cumartesi 10:00 - 16:00

Çocuk Diş Hekimliği (+10 Yaş)

Çocuk Diş Hekimliği (+10 Yaş)

Çocuk Diş Hekimliği (+10 Yaş)

Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk diş hekimliği, ‘pedodonti’ olarak da bilinir.

Çocukların süt ve daimi dişlerine yönelik tanı, tedavi işlemleri ve koruyucu uygulamalar bu bölümde görevli hekimler tarafından gerçekleştirilir.

Çürük, genetik nedenler, travma veya benzeri faktörlere bağlı tüm problemler ilaç, cerrahi gibi yöntemlerle giderilir.

Çene ve yüz bölgesinin gelişimini takip etmek, herhangi bir anormallik varsa gereken tedbirleri almak yine pedodontistlerin görevidir.

Çocuk Diş Hekimliğinin Önemi

Pedodonti branşında eğitim almış doktorlar, çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiği ile ilgili zengin bilgi sahibidir. Bu itibarla, diş hekimi korkusunun engellenmesinde ve tedaviye ilişkin önyargıların ortadan kaldırılmasında etkin rol oynarlar.

Çocuklarla etkili bir iletişim kuran pedodonti hekimleri, onlara güven verir ve böylece tedaviye aktif katılmalarını sağlar.

Aliağa Dentsite bünyesinde görevli doktorlarımız daima bu anlayış ile hareket eder. Böylelikle muayeneler ve tedavi süreçleri çocuklar için son derece eğlenceli geçer. Bu süreci aileler için de güvenli kılan doktorlarımız, onların tüm sorularını kapsamlı bir şekilde yanıtlar. Böylece ebeveynler, çocuklarına uygulanacak tedaviler hakkında ayrıntılı bilgi edinir.

Çocuk Diş Hekimliği Nelere Bakar?

Pedodontistler, anatomik ve ortodontik bozuklukların tespit edilmesiyle görevlidir. Risk grubundaki çocuklarda gerekli önlemlerin alınması ve bu sayede muhtemel risklerin minimize edilmesi pedodonti uzmanlarının temel sorumluluklarından biridir.

Bu kapsamda Dentsite Aliağa çocuk diş hekimleri, koruyucu programlar ve diş sağlığı eğitimleriyle çocukların dental rahatsızlıklardan korunmasına yardımcı olur.

Hem çocuğu, hem ailesini ağız ve diş bakımı hususunda aydınlatır. Yanlış veya yetersiz beslenme alışkanlıkları mevcutsa bunların düzenlenmesini sağlar.

Özetle; çocuk diş hekimliği ilgi alanları tüm endodontik, restoratif ve önleyici uygulamaları kapsar.

Özel ilgi gerektiren çocuklara yönelik muayene ve tedavi işlemleri ise genel anestezi veya sedasyon altında yapılabilir.

Pedodonti Tedavileri Nelerdir?

En sık tercih edilen bazı çocuk diş hekimliği tedavileri şöyle sıralanabilir:

 • Florid Jel Uygulamaları:

Diş minesinde ortaya çıkan çatlakları onarmak için ‘florid’ isimli bir kimyasal kullanılır. Bu topikal flor uygulaması, genellikle 6 aylık periyodlar hâlinde uygulanır. Diş yüzeylerini bir bariyer gibi sararak muhafaza eden söz konusu madde, çürük oluşumunun engellenmesinde oldukça etkilidir.

Çocuklar çoğu zaman düzenli diş fırçalama konusunda ihmalkâr davrandığı için, çürük riskine karşı bu uygulamanın yapılması yerinde bir davranıştır. Dişlerinin çürüğe yatkın olduğu belirlenen çocuklarda gerçekleştirilen bu tedavi, diş yapısını daha dayanıklı hâle getirerek çürük oluşum riskini en aza indirir.

 • Fissür Örtücüler:

Çiğneyici dişlerin üzerinde çukurcuklar ve tepecikler vardır. Bu kısımlara kaçan yemek artıklarının temizlenmesi zordur.

İşte, çürümeye meyilli bu derin olukları henüz çürük  meydana gelmeden evvel doldurmak için fissür örtücülerden yardım alınır. Bu dar yapıların üstleri akışkan formlu bir dolgu malzemesiyle kapatılır. Böylelikle gıda kalıntılarının ve mikroorganizmaların burada birikmesi önlenir.

 • Yer Tutucular:

Aliağa Çocuk diş hekimliği polikliniği arayanların çözüm noktası Dentsite, yer tutucu uygulamalarını da üstün başarıyla gerçekleştirir. Bunlar, süt dişlerini erken kaybetmiş çocuklarda daimi dişler gelene kadar kullanılan bir tedavidir.

Bu apareyler, süt dişlerinin yerini tutarak kalıcı dişler çıkıncaya dek o bölgeyi korur. Komşu dişler çekim boşluğuna doğru hareket etmeyeceği için herhangi bir çapraşıklık, dizilim sorunu yaşanmaz. Daimi dişin gömük kalmasına, olması gereken yerden farklı bir noktada çıkmasına engel olunur.

Diğer Pedodonti Uygulamaları Nelerdir?

Bunların yanı sıra, çocuk diş hekimliği branşında gerçekleştirilen bazı tedaviler şunlardır:

 1. Diş bakım eğitimi (Doğru diş fırçalama tekniklerinin öğretilmesi gibi.),
 2. Dolgular,
 3. Kırık tedavileri,
 4. Diş taşı temizliği,
 5. Kötü ağız alışkanlıklarının bırakılmasına yönelik uygulamalar(Kalem veya dudak ısırma, parmak emme, tırnak yeme vs.)
 6. Protezler,
 7. Diş çekimi,
 8. Travmatik yaralanmaların tedavisi,
 9. Endodontik tedaviler (Örneğin; ampütasyonlar, kanal tedavileri vb.)

Siz de çocuklarınızın; huzurlu, konforlu, modern bir poliklinikte doğru tanı ve tedavi ile sağlığına kavuşmasını istiyorsanız bize başvurabilirsiniz.

Aliağa Özel Dentsite Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Zengin bilgi birikimini ve yılların deneyimini ustalıkla kullanan hekimlerimiz, her durumda en iyisini hedefler Bize 0232 502 88 80 numaralı telefonu arayarak ulaşabilir, bilgi ve rendevu alabilirsiniz.

Randevu Alın