• Hemen Arayın 0232 502 88 80
 • Hafta İçi 10:00 - 19:00
 • Cumartesi 10:00 - 16:00

Gece Plağı

Gece Plağı

Gece Plağı

Gece Plağı

Gece plağı; uyurken diş gıcırdatma, çene sıkma gibi sorunları olan kişiler için geliştirilmiş bir ağız plak desteğidir. Bu özelliğiyle çene plakları, çenede kayma, dişlerde aşınma ve benzeri sorunların önüne geçer. Her bireye özgü olarak farklı şekillerde tasarlanabilen bu ağız koruyucuları, diş ve çene yapısının bozulmasını önleyerek estetik görünümü muhafaza eder.

Diş Gece Plağı Nedir?

Çene eklemi tarafından istemsiz olarak gerçekleştirilen bazı davranışları engellemek amacıyla üretilmiş yardımcı araçlara gece plağı adı verilir. Bruksizm (diş sıkma / gıcırdatma), dişleri birbirine sürtme buna örnektir. Gece plakları dişlerin ve diş etlerinin bu tür hareketlerden dolayı zarar görmesine engel olan bir aparey çeşididir.

Hem gece, hem de gündüz kullanıma uygun olarak tasarlanan bu plaklar, hastaların konfor düzeyini artırarak yaşam kalitesini yükseltir.

Gece Plağı Ne İşe Yarar?

Bu plaklar kişinin dişlerini istemeden birbirine sürtmemesi için kullanılırlar. Buna göre, gece plağı avantajları şöyle sıralanabilir:

 1. Diş gıcırdatma sorununu çözüme kavuşturur. Böylece diş minesinde aşınma görülmez. Gece plakları dişleri gıcırdatmaya ve sıkmaya tamamıyla engel olamaz. Fakat çene ve dişlerin yükünü en aza indirerek, ağrıyı hafifleterek bu durum ile mücadeleye yardım eder.
 2. Aşırı sıcak/soğuk hassasiyeti bulunan kişilerde bu problemin üstesinden gelmeye yardımcı olur.
 3. Çene kaslarını güçlendirir.
 4. Daha rahat ve kesintisiz uyumaya katkıda bulunur. Bu sayede kişi, uyandığında kendini dinlenmiş ve enerjik hisseder.
 5. Çenede yamukluk varsa bunu düzeltir. Böyle bir durum mevcut değilse, diş sıkma yüzünden çene bölgesinde yamukluk oluşmasını engeller.
 6. Stresten dolayı diş gıcırdatma yaşayan bireyleri bu durumdan kurtarır.
 7. Uyurken çene sıkma rahatsızlığı nedeniyle her sabah baş ve çene ağrısı olanlar buna gece plağı yardımıyla çare bulabilir.
 8. Uyku esnasında çene kasılmalarını engelleyicidir. Eklemleri ve çene kemiklerini yıpranmaktan korur. Çene bozukluklarından muhafaza eder.

Gece Plağı Nasıl Etki Eder?

Bu plaklar, dişler ve çene üzerinde âdeta bir yastık görevi üstlenir. Sıkma baskısını dağıtır ve dişlerin birbiriyle temas edip sürtünme nedeniyle aşınmamaları için koruyucu vazifesi görür.

Ağız yapısına göre üretildiği için hantal, gereğinden daha sert veya yumuşak değildir. Ağıza tam olarak oturur.

Piyasada reçetesiz plaklar mevcut olmasına rağmen bunlar söz konusu özelliklere sahip değildir. O nedenle faydadan çok zarar verir. Yukarıda saydığımız avantajlara kavuşmak istiyorsanız, diş hekiminizin vereceği reçeteli plakları tercih etmelisiniz.

Gece Plağı Nasıl Yapılır?

Bunun için öncelikle hastanın ayrıntılı bir şekilde muayene edilmesi gerekir. Hekim, hastanın çene yapısını inceler. Diş ve ağız ölçülerini alarak laboratuvara gönderir. Bu ölçüler doğrultusunda kişinin çene ve ağız kalıpları çıkarılarak gece plağı üretimi gerçekleştirilir.

Plakların rengi ve boyutu her hasta için farklılık gösterir. Bu nedenle plak imâlâtı yapılırken tamamen hasta ihtiyaçları ve beklentileri göz önünde bulundurulur.

Gece Plağı Çeşitleri Nelerdir?

En yaygın gece plağı türleri şunlardır:

 1. Sert Gece Plağı:

Genelde akrilikten üretilir. Son derece dayanıklı bir yapıya sahiptir.

 1. Çift Laminat Gece Plağı:

Bunların dış tarafı sert, iç kısmı ise yumuşaktır. Orta derecede veya şiddetli bruksizm hastalığı olanların kullanımına yöneliktir.

 1. Yumuşak Gece Plağı:

Diğerlerinden daha fazla kullanılan bu plak tipi hafif diş sıkma problemlerinin tedavisinde tercih edilir.

Gece Plağı Nasıl Kullanılır?

Kişinin uykuda diş sıkma sorunu varsa plak gece yatmadan evvel takılır. Eğer gündüz vakti de çene eklemi problemleriyle karşılaşıyorsa plakların gün boyu hekim tarafından önerilen süreler dâhilinde kullanılması gereklidir. Plaklar şeffaf bir yapıya sahip olduğu için kötü bir görünüme yol açmaz ve gündüz de rahatlıkla kullanılabilir. Ne var ki, bir gün içinde 12 saatten daha uzun süre kullanılması önerilmez.

Yemek yemeden önce koruyucu gece plağı çıkarılmalıdır. Ürünün temizliği ve bakımı düzenli olarak yapılmalı, böylelikle üzerinde bakteri ve mikrop birikmesi önlenmelidir.

Gece Plağı Ne Kadar Kullanılmalı?

Bu sorunun cevabı hastadan hastaya değişir. Çoğu diş hekimi, bu plakların günde en az 4 saat kullanılmasını tavsiye eder. Ayda ise toplam 21 gün kullanımı önerilir. Yaşadığınız probleme bağlı olarak farklı günlük ve aylık kullanım süreleri de söz konusu olabilir.

Gece Plağı Ağız Kokusu Yapar mı?

Evet, bu plaklar ağızda koku oluşumuna sebebiyet verir. Bunun nedeni, saatlerce ağızda duruyor olmalarıdır. Ancak hekiminizin bildirdiği gargara ve diğer ağız bakım ürünlerini kullanarak bu kokuyu kolayca yok edebilirsiniz.

Gece Plağı Ağrı Yapar mı?

İlk kullanımda ağrı meydana gelebilir, bu normaldir. Sonraki kullanımlarda ise ağrı şikâyeti gözlemlenmez.

Gece Plağı Nasıl Temizlenir?

Doğrudan ağız ile temas hâlinde olan gece plağı kullanımı sıklığına bağlı olarak kirlenir. Plağın herhangi bir deformasyona uğramaması için temizliğine önem verilmelidir. Bu noktada şu yöntemlerden faydalanılabilir:

 1. Su ve 5/1’ oranında saf alkolü karıştırın. Yumuşak bir bezin üzerine bu karışımdan bir miktar dökün ve Gece plağı bakımı için bunu kullanın. Plağınızı silerken nazik davranmaya özen gösterin, dairesel hareketlerle temizleyin ve sertçe bastırmaktan kaçının.
 2. Yumuşak kıllı bir diş fırçasının üzerine biraz diş macunu sıkın ve plağı kirlerden bununla arındırın. Fakat yine, zarar gelmemesi için yumuşak dokunuşlar yapmaya dikkat edin.
 3. Diş macunu yerine sabun da tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde yumuşak bir diş fırçasını sabun ile ıslatarak plağı yavaş yavaş dezenfekte edin. İşiniz bitince bol su ile durulamayı unutmayın.
 4. Yıkadıktan sonra temiz, düz bir zeminde kurumaya bırakın. Tamamen kuruması yaklaşık 15-30 dk sürer.
 5. Plağı kullanmadığınız zamanlarda kendi özel kutusuna yerleştirin ve böylelikle diğer eşyalardan ayrı bir yerde saklayın. Banyo ve benzeri nemli ortamlarda plağın üzerini açık bırakmaktan uzak durun.

Öyleyse siz de gece plağı tedavisi için Dentsite hekimlerine başvurun, yaşam kalitenizi yükseltecek bu ürüne kolayca sahip olun. Yalnızca size özgü olarak üretilecek gece plağı sayesinde diş sıkma ve benzeri sorunlarınızla vedalaşıp daha konforlu bir hayata adım atın.

Aliağa Özel Dentsite Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Zengin bilgi birikimini ve yılların deneyimini ustalıkla kullanan hekimlerimiz, her durumda en iyisini hedefler Bize 0232 502 88 80 numaralı telefonu arayarak ulaşabilir, bilgi ve rendevu alabilirsiniz.

Randevu Alın