• Hemen Arayın 0232 502 88 80
 • Hafta İçi 10:00 - 19:00
 • Cumartesi 10:00 - 16:00

Restoratif Diş Hekimliği

Restoratif Diş Hekimliği

Restoratif Diş Hekimliği

Restoratif Diş Hekimliği

Restoratif diş hekimliği; ağız içindeki sert dokularda meydana gelen rahatsızlıklarla ilgilenen bir bilim dalıdır. Abrazyon, çürük, atrizyon, erezyon, anomaliler, abfraksiyon, kanal tedavisi ve mine hipoplazisi gibi durumlarda dişlerin restorasyonu bu branşın ilgi alanına girer.

Diş sert dokularındaki hastalıkların nedenlerini tespit etmek, patolojiler, tedavileri ve önleme yöntemleri bu bilim dalının temel konularıdır.

Tüm dental hizmetler için doğru adres olan polikliniğimiz, restoratif diş hekimliği alanında da söz sahibidir. Hasta konforunu ve mahremiyetini ön planda tutan Dentsite, sağlığına ve güzelliğine önem verenlerin adresidir.

Restoratif Diş Hekimliği Nedir?

Dişlerin sert dokularında oluşan deformasyonların, madde eksikliklerinin tanı ve tedavisiyle uğraşan bilim dalıdır. Sağlıklı yapısını kaybeden dişlerin önceki işlevlerine ve görüntüsüne kavuşturulmasını hedefler.

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bozulmaları düzeltir ve bunların tekrarlanmasını engellemek için hastaya koruyucu tedaviler önerir.

Restoratif Diş Hekimliği Uygulamaları Nelerdir?

Bu branş, Adeziv diş hekimliğine dayanır ve CAD/CAM materyallerinden yararlanır. Böylelikle dişlerin; fonksiyonel, fonetik, estetik ihtiyaçlarını karşılar.

Patolojik ve fizyolojik diş renklenmeleri evvelâ diş beyazlatması ve benzeri konservatif tedavilerle ele alınır.

Bu ana bilim dalının diğer bir uygulama alanı estetik diş hekimliğidir. Estetik diş hekimliğinin temel konularından bazıları ise şöyle sıralanabilir:

 • Dieatamanın (yani diş arasındaki boşlukların) kapatılması,
 • Dişlerin dizilimindeki sorunlar,
 • Diş pozisyon ve şekil anomalileri,
 • Gülüş tasarımı,
 • Kırık dişlerin tedavisi.

Hepsi ve daha fazlası minival invaziv tedavi yaklaşımları ile uzun süreli restorasyonlar elde etmeyi amaçlar. Bunun için porselen veya kompozit laminalardan da faydalanılır. Ayrıca mine kaybını engellemek ve çürük riskini en aza indirmek için florür uygulaması da bu birimde yapılır.

Restoratif Diş Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Gerçekleştirilen revizyonlar sayesinde estetik bir gülüş meydana getirilir. Bu tedavi; dişler, dudak, diş eti, ve eklemler ve kas-iskelet yapısını kapsar.

İstikrarlı ve uyumlu bir çiğneme sistemi geliştiren restoratif diş tedavileri, sanatı hekimlik ile birleştirir. Böylelikle bireyin yüz şekli için en ideal gülüş ortaya çıkarılır. Kişinin estetiksel ve kişisel beklentileri doğallık ve sağlık ile bir araya getirilir. Bu sayede hem sağlıklı, hem dayanıklı bir ağız-diş yapısı, etkileyici bir gülüş meydana getirilir.

Anomali, aşınma, travma, çürük ve buna benzer nedenlerle form veya şekil bozukluğuna uğrayan dişler, uygun restoratif materyaller kullanılarak onarılır. Başta çürük problemi olmak üzere çeşitli diş hastalıklarının koruyucu tedavilerle engellenmesi restoratif diş hekimliği sayesinde gerçekleşir.

Restoratif Diş Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Bu alandaki tedaviler kanser hastaları ve 65 yaş üzeri bireyler dâhil herkese uygulanabilir. Restoratif tedaviye ihtiyaç duyan bazı hasta gruplarını ise şöyle sıralamak mümkündür:

 1. Gülümsemesinden –estetik anlamda- memnun olmayanlar,
 2. Diş veya ağız yapısında deformite bulunanlar,
 3. Travma sonucu dişleri zarar görenler,
 4. Dişlerinde kalıcı leke sorunu olan kişiler,
 5. Diş etlerinde sorun yaşayanlar vb.

Restoratif Diş Tedavileri Güvenli mi?

Kliniğimizde gerçekleştirilen uygulamalar bio uyumluluğu yüksek, dişlere zarar vermeyen malzemelerle yapılır. Bu malzemeler yardımıyla restoratif diş hekimliği kapsamında dişlerde meydana gelmiş kayıplar telâfi edilir. Madde kaybına uğramış, hasar görmüş dişler eski hâline döndürülerek hoş bir görünüme kavuşması sağlanır.

Restoratif Diş Hekimliği Yöntemleri Nelerdir?

 • Porselen estetik çalışmalar (Yaprak porselen / porselen lamina vb.),
 • İndirekt veya direkt kompozit uygulamalar,
 • Diş beyazlatma uygulamaları,
 • Kaplamalar,
 • Kronlar,
 • Köprüler,
 • İmplantlar,
 • Estetik gülüş tasarımı,
 • Yetişkinler için uygulanan koruyucu tedavi uygulamaları,
 • Onkoloji ve geriatri (yaşlı) hasta gruplarında gerçekleştirilen konservatif diş tedavileri,
 • Dentin hassasiyetinin giderilmesi,
 • Pre-protetik restorasyon uygulaması,
 • Vital pulpa tedavisi bunlardan bazılarıdır.
 • Kompozit Dolgular:

Bunlar, ‘Işınlı (Lazerli) Dolgu’ yahut ‘Beyaz Dolgu’ olarak da bilinir. Hem arka, hem ön dişlerde kullanıma elverişlidir. Uygulama sırasında gerçek lazer ışınları kullanılmaz.

Kompozit malzemesinin istenilen sertliğe ulaşmasını sağlamak için halojen cihazlardan veya LED ışıktan yardım alınır. Bunlar, belirli dalga boylarına getirilir ve kompozit dolgu uygulaması bu doğrultuda gerçekleştirilir.

Söz konusu dolgular bir nevî plastik karışımıdır. İçinde silikon dioksit parçacıkları yer alır. Doğal diş renginde olduğu için ‘beyaz dolgu’ denilmiştir.

Kompozit Dolgu Hangi Durumlarda Uygulanır?

 1. Bazen iki dişin arasında, bir diş daha girmesine izin vermeyecek kadar ufak boşluklar bulunabilir. Bu durum ise, ‘diastema’ adını alır. Söz konusu boşlukların diş dokusuna herhangi bir zarar vermeden kapatılması için kompozit dolgulardan faydalanılır.
 2. Ön dişlerde oluşan kırıklar için yine kompozit dolgu uygulamasına başvurulur. Bölge, kırılmış dişin yerini tutacak bir madde ile onarılır. Böylelikle dişlere orijinal formu geri kazandırılır.
 3. Şekil bozukluğu ortaya çıkan dişlerde asimetrinin giderilmesi için kompozit dolgu uygulamasından yararlanılır. Bu işlem, çürük görülen dişler için de geçerlidir. Beyaz dolguyla restore edilen diş, estetik bir görüntüye ve önceki fonksiyonlarına tekrar kavuşmuş olur.

Kompozit Dolgu Avantajları Nelerdir?

 1. Klasik amalgam dolgular siyah-gri renktedir, çürük görüntüsü oluşturur. Kompozit dolgularda böyle bir durum söz konusu değildir.
 2. Tek seansta yapılabilir.
 3. Beyaz rengin her tonuna uyum sağlar.
 4. Uygulamanın ardından hasta, dişlerini rahatlıkla kullanmaya başlayabilir.
 5. Uygulandığı diş ile kusursuz bir uyum sağlar.
 6. Diş dokusuna ve ağız yapısına uygun olarak tasarlanır. Bu nedenle uzun ömürlü kullanım imkânı sunar. Yaklaşık 7-8 yıl dayanabilen beyaz dolgular, kırık olması hâlinde yerinden sökmeye gerek olmadan tekrar uygulanabilir.
 7. Alerjik reaksiyon riski yoktur. Bundan dolayı emzirenlerde veya hamilelerde de uygulanabilir.
 8. İşlem sonrasında; morarma, şişlik, ağrı ve benzeri durumlar olmaz.
 9. İstenmeyen diş aralıklarını kapatır.
 10. Diş boyunu uzatmak için tercih edilebilir.
 11. Diş aşınmalarını, çürükleri, dişlerde oluşan kırıkları, kök ucu kistlerini, diş hassasiyetini tedavi eder.

Kompozit Dolgu Nasıl Yapılır?

LED ışık ya da halojen cihazları belirlenmiş dalga boylarına ayarlanır. Hazırlanan kompozit dolgu, kaviteler içerisine tabaka tabaka yerleştirilir.

Bu cihazların yaydığı ışınlar, dolgunun sertleşmesini sağlar. İşlem bitince, uygulanacak dişe göre şekillendirilip düzenlenir.

Ön dişlerde uygulanması gereken çok sayıda restorasyon varsa kompozit dolgu önerilmez. Bunun yerine porselen kron veya porselen dolgu kullanılması tavsiye edilir.

Aynı şekilde, dişlerindeki mineral kaybı yüksek olan hastalar için kompozit dolgu iyi bir tedavi seçeneği olmayabilir. Bu hastalarda da yine porselen uygulamasının tatbik edilmesi daha doğrudur.

Hastanın düzenli olarak aşırı derecede kahve-çay tüketme alışkanlığı varsa beyaz dolgu uygulaması yapılmamalıdır. Zira bu dolgunun bir müddet sonra renk değiştirmesi ve dişlerle olan uyumunun bozulması muhtemeldir.

 • Kompozit Lamina:

Restoratif diş hekimliği tedavileri arasında önemli bir yer tutan kompozit lamina, diş kaplama türlerinden biridir. Dişlerde renk kaybı, boşluk, kırık, diş eksikliği ve çarpıklığı gibi durumların ortadan kaldırılması için uygulanır.

‘Laminate Veneer’ (yaprak porselen) olarak da isimlendirilen bu tedavi, laboratuvar ortamında kişiye özel olarak üretilir.

Kompozit Lamina Avantajları Nelerdir?

 1. Tedavi öncesi uygulamanın son hâli bilgisayar ortamında hazırlanarak hastaya sunulabilir. Böylelikle kişi, kompozit lamina uygulaması yaptırdıktan sonra dişlerinin nasıl bir görüntüye sahip olacağını bilir.
 2. İşlem esnasında anestezi kullanmak gerekmeyebilir.
 3. Gerçek diş gibi görünür. Yapay diş olduğu anlaşılmaz.
 4. Aşınmaya dirençlidir.
 5. Dışarıdan fark edilmez.
 6. Dişlerdeki şekil ve görüntü bozukluğunu giderirken hastanın konforunu bozmaz.
 7. Dişlerin dış yüzeylerini kaplayan kompozit laminalar çok ince yapılıdır ve doğal diş rengini taşır. Sağlam yapılı olduğu için uzun yıllar kullanıma uygundur.
 8. Dişlerde aşındırma yapmayı, kesme veya küçültme gibi işlemler uygulamayı gerektirmez.

Siz de restoratif diş ehkimliği alanındaki tüm ihtiyaçlarınız için Özel Dentsite Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’ne güvenebilirsiniz.

Hekimlerimiz ve diğer sağlık personellerimiz, sağlığınızı sizin kadar önemser. Bu itibarla, sizin için en doğru tedavileri planlayarak en güncel yöntem ve yaklaşımlarla uygulamak için çalışır. Bunun sonucunda beklediğinizden daha güzel sonuçlar kaçınılmaz hâle gelir.

Aliağa Özel Dentsite Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Zengin bilgi birikimini ve yılların deneyimini ustalıkla kullanan hekimlerimiz, her durumda en iyisini hedefler Bize 0232 502 88 80 numaralı telefonu arayarak ulaşabilir, bilgi ve rendevu alabilirsiniz.

Randevu Alın